pasívny dom Jarná
pasívny dom Jarná
pasívny dom Jarná
Vykurovaná plocha: 133 m²
Rok výstavby: 2015/2016
Druh stavby: rodinný dom-novostavba
Konštrukcia: zmiešaná
Ročná merná potreba tepla: 12 kWh/(m²a)
Blower Door Test: n50 =0,14/h
Tepelná strata (celkom 1367W): 12.3 W/(m²)
dažďové záhrady Cífer
Rok výstavby: 2020
Druh stavby: terénne úpravy- dažďová záhrada
Projekt dažďových záhrad v Cíferi vznikol na podnet vedenia obce ako odpoveď na 40. výzvu Ministerstva životného prostredia "Vodozádržné opatrenia v urbanizovanej krajine". Je zameraný na zachytenie a postupné vsakovanie a odparovanie dažďovej vody zo striech školských budov a zo strechy obecného úradu. V budúcnosti sa počíta aj s úpravou okolitých komunikácii tak, aby dažďová voda z nich mohla byť zvedená do tohoto priestoru. Zároveň tu bola snaha žiadateľa nahradiť pôvodné druhovo chudobné trávniky prvkom s vyšším stupňom biodiverzity.
Podarilo sa zrealizovať dve veľmi pekné a funkčné dažďové záhrady, ktoré rozhodne ozvláštnili centrum obce.
Záhrada pri budove školy má potenciál stať sa edukačným priestorom nielen pre deti, ale aj širokú verejnosť. Postupne bude doplnená o ďalšie zaujímavé ekologické prvky ako "hotel" pre hmyz, prvok tečúcej vody s napájadlami pre vtáky a náučné informačné tabule.
Záhrada pri obecnom úrade zároveň zberá prebytočnú vodu z akumulačných nádrží, ktoré sa vrámci tohoto projektu zabudovali pod parkovisko obecného úradu. Slúžia na zber dažďovej vody zo strechy úradu a na zalievanie okolitých výsadieb.
Výsadby v dažďových záhradách pozostávajú z nenáročných trvaliek, ktoré zvládnu sucho aj dočasné podmáčanie a zároveň kvitnú a sú atraktívne pre hmyz. Oba priestory sú doplnené veľkými dekoratívnymi skalami z blízkych kameňolomov Dechtice a Lošonec.
Urbanistické riešenie, dizajn záhrad
a koordinácia realizácie: Ing. arch. Katarína Bacigálová
Návrh výsadieb: Ing. Nikola Herchlová
Zodpovedný projektant: Ing. Rudolf Hasička, EKOSTA 2000
Stavbu realizoval: CS TT, s.r.o.